Jedź bezpiecznie odc. 841 (dobry kierowca musi rozumieć niewyznaczony pas ruchu)

Mateusz R.
Mateusz R.

2:32 Bolt/Uber to nie żadna taksówka, proszę ich tak nie nazywać. To tylko jacyś podwoźnicy, a licencję taxi mają chyba tylko przez pomyłkę.

5 dni temu
Karol Wójcik
Karol Wójcik

Kierowca z lewej strony nic nie widzi jak mu ktoś z prawej strony zasłoni. I musi ryzykować żeby wyjechać. Zbigniew +1

7 dni temu
Rumburak
Rumburak

Końcówka najlepsza! Pasy nie spełniają normy pasa ruchu wiec nie ma oznaczen poziomych ale ja mam uważać ze tam są dwa pasy jak jadę osobowym. Ale jak autobusem to juz nie. Zastanów się czego ty chcesz. Prawo jest jedno a nie w zależności od sytuacji....

7 dni temu
Rumburak
Rumburak

I jeszcze jedno. Są namalowane znaki poziome tak czy nie? Jezeli tak to co nagle malujacy zapomnial AKURAT TAM wyznaczyć podzielu pasa? Prosze uzasadnić dlaczego? Obok jest a tu się mam domyślać? KONSEKWENCJA W OZNACZENIU? Niech się pan zastanowi komu zwracać uwagę! Kierowcom czy zarządcy drogi!

7 dni temu
Rumburak
Rumburak

2:50 i wszystko to co mówisz jest bzdurą ! Jezeli wjedziesz na nawrotke na niby pas lewy to nic nie widzisz jezeli twoje auto jest "niskie" dlatego nikt nie wyjezdza z lewego a z prawego tak. Auta na niby prawym pasie zasłaniają wszystko. Namawiasz ludzi zeby jechali na "ślepo"? Tak wiec jest to tylko zgrozeniem. Na lewym nic nie widać a z prawego na prawy wjechanie graniczy z cudem. Cała twoja teoria jest o d... rozbić. Tu nalezy zrobic jeden pas. Może z dłuższym najazdem zabierając pas zieleni ale to jest bezpieczne. A nie czekające auta na lewym które nic nie widza. Wiem co mówię bo tu mieszkam i jeżdżę 100x dziennie

7 dni temu
1234hakelbery
1234hakelbery

Wszystko fajnie, sam korzystam z niewyznaczonych pasów, ale pan Marek zapomina o tym że jadąc niewyznaczonym pasem ruchu nie wolno wyprzedzać z prawej strony, a pan Marek właśnie tak robi na początku filmu.

7 dni temu
Internety
Internety

To jaki problem namalować na tych pasach linie? Polskie drogi to śmietnik, rzadko kiedy coś trzyma się kupy, przejeżdżasz jedna przecznice, wszystko elegancko, dobrze widoczne pasy, sygnalizacja, znak, mijasz kolejna przecznice, brud smród ubóstwo, nikt nie wie jak powinien się zachować bo część kierowców na drogach zdawała xx lat temu, inni wczoraj, a jeszcze inni myślą ze pierwszeństwo ma ten który ma autocasco… niestety ale trzeba zakładać z góry ze ludzie to debile i trzeba upraszczać zasady na drodze w taki sposób żeby były łatwo czytelne a nie liczyć ze dziadek 70+ w musztardówach będzie ogarniał cokolwiek w swoim Fiacie z 98r… domalować pas i tyle

8 dni temu
Michał Pyzik
Michał Pyzik

ale on tłumaczy ten temat przecież

8 dni temu
Aludan
Aludan

No fajnie, ale czemu po prostu nie namalować tam pasów? Wtedy problem czy ktoś ogarnia niewyznaczone pasy czy nie po prostu znika. To podobnie jak przejścia dla pieszych bez świateł na 2-3 pasach ruchu. No są przepisy, są kary, ale ludzie tak giną, a wystarczy zrobić w takich miejscach sygnalizację.

8 dni temu
Michał Pyzik
Michał Pyzik

obejrzałeś do końca

8 dni temu
SpartacusYLK
SpartacusYLK

akurat przy takiej nawrotce jest dosyć oczywistym jej poszerzenie na łuku (tym bardziej im łuk ciaśniejszy), bo jeśli wjedzie tam coś większego (dłuższego) od osobówki, to musi mieć gdzie zajechać przodem, by tylnymi kołami nie ciąć po krawężniku. to czysta geometria, a nie jakieś “wirtualne pasy” dla osobówek i jazda na zasadzie “śmiało- zmieścisz się”

9 dni temu
pisio_ rek
pisio_ rek

To kobiety tak fatalnie jeżdżą 🥀😋

9 dni temu
Wik Bie
Wik Bie

Do końca nie wiem czy tak jest. W jednych krajach mamy tak gdy jezdnia ma co najmniej 5m szerokość, a więc mieszczą się 2 ciężarówki, a niby w wszystkich krajach unii przepisy są jednakowe. ( Mam na myśli Austrię)

9 dni temu
tomnowa
tomnowa

Narobili w Krakowie bezsensownych zwężeń z dwóch pasów do jednego, co spowolniło ruch, zwiększyło korki, a wydali na to miliony złotych. Skoro taki problem jest w tymi wirtualnymi pasami to należy namalować linie. Nie stać miasta na namalowanie pasów prowadzących? Kto powiedział, że tam są dwa , a nie trzy wirtualne pasy ruchu? Trzy maluchy spokojnie zmieszczą się koło siebie. Interpretacja durna jak każde inne, Panie Dworak, skończ Pan pierdolić farmazony na tych filmach, bo już dawno odleciałeś od rzeczywistości.

9 dni temu
Garaż 866
Garaż 866

6:55 czy z obydwu pasów możemy skręcić w lewo skoro jezdnia w lewo jest dwupasmowa?

10 dni temu
Vlog
Vlog

skoro tutaj można z prawego pasa na lewy to dlaczego na rondach tak nie wolno ?

11 dni temu
Mr. Treasure
Mr. Treasure

Jak się nie da namalować na przecince linii ? Farba nie przyjmuje ? Jeżeli pan wie pojazdy ciężarowe jeżeli nie mieszczą się na jednym pasie ruchu maja prawo zająć dwa . Więc o nich proszę się nie martwić .

11 dni temu
Szczypek
Szczypek

@Ryszard Smolen i jeszcze z mordą wyskoczą to kierowcy autobusu bo "pas im blokuje"

9 dni temu
Ryszard Smolen
Ryszard Smolen

Pomyśl o tym kolego , że większość kierowców jeśli były by tam namalowane linie ,a będzie tam ciężarówka ,to na chama będą się pchać ,bo przecież jest pas.

9 dni temu
Łukasz Bień
Łukasz Bień

Takie są przepisy o wyznaczaniu linii, a nie wymysł Marka Dworaka.

11 dni temu
matikiller13
matikiller13

Kraków to jedna wielka porażka infrastrukturalna. Po wielu miastach jeździłem i nigdzie nie widziałem tak beznadziejnych rozwiązań na drogach, jak w Krakowie. Co to w ogóle za argument, że nie można namalować pasów, bo się dwa autobusy nie mieszczą... ciężko było o tym pomyśleć na etapie projektowania drogi i zabrać ten metr pasa zielonego, żeby zmieściły się dwa autobusy i wyeliminować jakiekolwiek nieporozumienia spowodowane przez brak znaków, albo zrobić pojedynczy specjalny pas wyłącznie do zawracania(tak, żeby wcześniej uciekał z drogi głównej i nie blokował pasa do jazdy na wprost)? Mnie i tak najbardziej denerwują te drogi, w których żeby jechać prosto, trzeba się przebić przez 4 pasy ruchu poprzecznego. Takich skrzyżowań w Krakowie jest na pęczki.

12 dni temu
pookrągłostołowy narodowiec
pookrągłostołowy narodowiec

​@Michał Pyzik wiesz może pod względem kultury tak, ale nie pod względem wigoru/dynamiki. tu Krakus musiał odmówić paciorek zanim ruszył łaskawie ze świateł. tam byli bardziej zdyscyplinowani/zgrani/zmobilizowani pod tym względem :). wiem bo jeździłem w latach 90-tych do stolicy :). nie chcę tutaj nikogo dyskryminować, obrażać, ubliżać, ale chyba do każdego miasta zjechała się wiocha :) i zakłóciła/zaburzyła rytm, spowolniła ruch, płynność poza oczywiście naszymi "ekspertami" od bezpieczeń$$twa i rozwiązań, zagospodarowania infrastrukturalno-przestrzennego :). tam jeżdżą inaczej, bo żyją w znacznie innym świecie, stan nie wymusza/nie wymaga pośpiechu, dynamiki funkcjonowania/egzystencji :). tam nie trzeba planować niczego, zawsze zdążysz, zajedziesz na czas, bo nie ma złożoności/komplikacji ruchu a poza tym powierzchnia mała. w mieście trzeba się liczyć z wieloma ewentualnościami, utrudnieniami, przewidywać, uwzględniać, brać pod uwagę różny scenariusz, rozwój i przebieg zdarzeń :)

11 dni temu
pookrągłostołowy narodowiec
pookrągłostołowy narodowiec

​@matikiller13 tak, to racjonalny, logiczny argument. 40 lat temu też się jeździło autobusami i wcale nie węższymi, ani nie krótszymi prócz rzecz jasna Solarisów Urbino 18 i MANów przegubowych, Mercedesów przegubowych :). no niestety nasi projektanci/organizatorzy/wykonawcy/budowniczy słabo się przykładali i jeszcze słabiej przykładają do pełnienia swych służbowo-administracyjnych obowiązków/czynności i w ogóle do swojej roli/funkcji od lat 90-tych. no ale zrozum, bądź wyrozumiały, bo od 30 lat oszczędności zaglądają do kas/budżetów miejskich i tną koszty :). niestety trzeba racjonalnie gospodarować, wydawać, planować, inwestować, a nie marnotrawić/trwonić :). ważna jest powściągliwość, spokój, opanowanie :). nie można pokazywać i wykazywać chęci/pragnienia zaspokajania potrzeb mieszkańców, bo to nie ekonomiczna postawa, posunięcie, postępowanie. za takie podejście mogą posypać się kary, zwolnienia, a nikt nie chce być zwolniony za samowolne rozdysponowanie środkami budżetowymi :) mędrczy radni/włodarze/gospodarze wiedzą bardzo dobrze gdzie, kiedy, na co, ile wydać/przeznaczyć, by inwestycja się opłaciła i zwróciła :). dobrze się na tym znają :)

11 dni temu
matikiller13
matikiller13

@Michał Pyzik No u mnie to około 4 lata już będą w Krakowie i o infrastrukturze dobrego słowa niestety nie powiem, ani jako kierowca samochodu, ani jako rowerzysta. :) Po warszawie też sporo jeździłem i rowerem i autem i tamtejsze drogi oceniam o wiele lepiej(a przynajmniej prawą stronę, bo tam miałem okazję mieszkać). Chociaż warszawa to trochę inny temat, bo jako jedno(jak nie jedyne wojewódzkie miasto) po wojnie zbudowali praktycznie od zera z nowszymi standardami.

12 dni temu
Michał Pyzik
Michał Pyzik

@matikiller13 A to jak najbardziej. Ja jestem przyzwyczajony bo mieszkam tu od urodzenia więc po prostu te pigułki jakoś przełykam xD Często też po prostu nie zwracam na takie rzeczy uwagi, dlatego też dzięki za ten drugi komentarz po jest ciekawy. Odnosiłem się tylko do "nie można było zbudować inaczej?" Gorzej niż po Krakowie jeździło mi się po Warszawie, ale to chyba z racji bucostwa ludzi na drogach niż samej infrastruktury.

12 dni temu
matikiller13
matikiller13

@Michał Pyzik Pisze to co widzę. :) Inne miasta mają wcale nie mniej 40 letnich ulic niż Kraków, a jednak nigdzie się nie spotkałem z tyloma idiotycznymi rozwiązaniami. Poza tym nawet 40 letnie drogi były robione z myślą o tych samych przepisach, bo w ich kwestii aż tak potężnych j różnicy nie ma. btw. ten odcinek z nagrania jest chyba dosyć nowy? Kojarzę że coś tam remontowali, tylko nie wiem, czy konkretnie tę drogę. Jeszcze poza byciem kierowca mogę się wypowiedzieć jako kolarz, że uwielbiam te kontrpasy rowerowe, które idą pod prąd i są robione na tak wąskich drogach, że trzeba co chwila się zatrzymywać i przepuszczać auto, bo nawet nie da się z nim minąć. I to są rozwiązania jak najbardziej nowe i tak samo pozbawione sensu :D A tymczasem wzdłuż głównych ulic(a konkretnie przy opolskiej) nie ma nawet normalnej ścieżki, tylko szeroka na 3 metry dziurawa kostka, albo wręcz utwardzona ziemia, gdzie jak popada to się robi kilkumetrowa kałuża bez możliwości jej ominięcia. Starość budownictwa ciężko jest bronić jeśli korzystasz z tego na co dzień i widzisz, że jest tylko gorzej.

12 dni temu
Janko Albini
Janko Albini

namalować linie kredą, jeśli liczba kolizji spadnie to poprawić farbą

14 dni temu
Krzysztof Michalski
Krzysztof Michalski

Bardzo dobry film. Takich sytuacji jest mnóstwo nie tylko w Krakowie.

14 dni temu
mena955
mena955

Zawsze jak stanę bliżej lewej strony to samochód po mojej prawej blokuje mi widoczność i nie widzę czy mam wolne, czy mogę jechać etc. Dlatego tak już się nie ustawiam i mam to generalnie gdzieś.

14 dni temu
Stefan B
Stefan B

Też ustawiam się tak aby drugi samochód nie ograniczał mi widoczności.

14 dni temu
Marcin W
Marcin W

Kierowcy wyjeżdżający prawą stroną muszą czekać na wolne dwa pasy aby zająć prawy pas po wyjeździe a wyjeżdżający po lewej czekają bo nic nie widzą i nie mogą skorzystać ze swojego pasa więc zastanówcie się która opcja ustawiania się w podobnych sytuacjach gwarantuje większą płynność i bezpieczeństwo. Myślmy za kierownicą. Szerokiej drogi.

14 dni temu
szimanka
szimanka

Nie niechlujstwo, tylko nieznajomość przepisów ruchu. Każdy z tych kierowców obowiązkowo powinien uczestniczyć w kursach doszkalających.

14 dni temu
Gameplay
Gameplay

Znowu mistyczne "niewyznaczone pasy ruchu", koncepcja trudna w interpretacji. Prawo jest dosyć nieprecyzyjne w tym zakresie z prostej przyczyny...Pojazdy nie są z tej samej foremki i dlatego tam, gdzie mieści się np. 3 Tico obok siebie raczej nie zmieszczą się nawet 2 BMW X7, a oba są pojazdami wielośladowymi. Więc jak to jest z tymi pasami, jest ich różna liczba w zależności od pojazdów, czy stała? Jeśli stała, to który pojazd jest tym wzorcowym, na podstawie którego trzeba tę liczbę pasów ustalić? Raczej nie jest to wyimaginowany statystyczny pojazd, bo statystycznie, to para pojazd i motocykl mają po 3 koła, co nie oddaje natury sytuacji rzeczywistej :D

14 dni temu
olo kolo
olo kolo

@Gameplay to skrzyżowanie o którym pisałem nie jest na osiedlu, tylko na zatłoczonym skrzyżowaniu na Koszutce w Katowicach, gdzie autobus przejeżdża dosłownie co kilka minut, a przed i za nim jezdnia funkcjonuje jak dwupasmowa w jednym kierunku. Twoje filozofię, to Twoje filozofie na szczęście. Prawo w tym temacie jest jasne i jednoznaczne dla średnio kumatego dorosłego człowieka. Jak widać przekrój kierowców jest szerszy, co widać na drogach i co potem objawia się np. fotoradarami na zjazdach z autostrady (vide: Katowice), bo kto by mógł się domyśleć, że na łuku zjazdu trzeba może zwolnić. PS. Dobre prawo, to nie prawo które dosłownie i w szczegółach opisuje każdą możliwą sytuacje, bo to jest awykonalne, ale w Polsce usilnie praktykowane. Same sądy przykładają do tego ręce w absurdalnych orzeczeniach. Tam gdzie można oprzeć orzeczenia na bardziej ogólnych zapisach, oczekują prawa szczegółowego, a życzenia spełnia potem sejm, ale potem pojawia się nowe zagadnienie i tak w kółko. Vide z ogródka drogowego. Parkowanie na rozjeżdżonym trawniku nie jest wykroczeniem,bo to nie jest już trawnik. Całe szczęście sądy trochę odchodzą od takiego bezmyślnego interpretowania prawa, także w prawie drogowym

13 dni temu
Gameplay
Gameplay

@olo kolo Prawo powinno być stanowione w taki sposób, żeby było jasne i jednoznaczne, a nie tak, żeby wymagało arbitralnej interpretacji każdej osoby, której to prawo dotyczy (zależnie od sytuacji), bo to prowadzi do chaosu. I oczywiście nie wszystko da się ująć w konkretne ramy, bo są sytuacje skomplikowane, tylko ta do nich nie należy, tu jest zwykły bubel prawny...Filozofia, ani wyobraźnia nie mają tu nic do rzeczy. Ponadto, to że coś działa "u mnie na osiedlu" nie dowodzi niczego, to jest tzw. indukcja studencka. Odpowiedz na zadane pod tym filmem przez wiele osób pytanie: Kiedy podjeżdżają dwie osoby i ta z prawej zasłania tej z lewej, to jak ta z lewej ma wyjechać? Licząc, że kiedy ta z prawej wyjeżdża, to dobrze oceniła sytuację i ta z lewej też może? Jechać "na pałę" jak wiele osób tam, licząc, że "no przecież we mnie nie wjedzie...widzi mnie, to zahamuje"? Jeżeli gdzieś jest miejsce do namalowania dwóch pasów, to warto tam namalować dwa pasy...A no i warto się czasem zagłębić w OTCHŁAŃ słwonika ortograficznego...

13 dni temu
olo kolo
olo kolo

Koło mnie jest takie skrzyżowanie. przy dojeździe sa dwa niewyznaczone pasy ruchu, a więc ruch odbywa się dwoma pasami zwiększając przepustowość. Jeśli natomiast przejeżdża autobus, a jeżdzi ich tam sporo, to obok autobusu nikt się nie ustawia i ma on do dyspozycji całą szerokość tych dwóch niewyznaczonych pasów ruchu. I powiem Ci, nie widziałem, żeby przejeżdżał tamtędy jakikolwiek filozof zagłębiony w odchłani mistycznej koncepcji niewyznaczonych pasów ruchu.

13 dni temu
T Papa
T Papa

Moim zdaniem skoro mowa o pojazdach wielośladowych których jak to określiłeś forma i wymiary nie są w przepisach ustandaryzowane i są o różnych wymiarach. To raczej bierzemy to z natury, czyli tego co akurat jedzie.A więc liczba pasów ruchu może być zmienna. Jeżeli jadą obok siebie dwie osobówki i się mieszczą to są dwa pasy. Ale już autobus miejski i osobówka się obok nie zmieszczą to na wysokości autobusu będzie jeden pas.

14 dni temu
Wojciech Wiencelewski
Wojciech Wiencelewski

Jeżeli nie można namalować linii na zawrotce ani na skrzyżowaniu w tym filmiku bo nie zmieści się tam ciężarówka czy autobus to jest to jeden pas ruchu gdyż według przepisów jest zakaz poruszania się dwoma pasami naraz nawet "niewyznaczonymi". Interpretacja taka jak tu daje pole do nadużyć, wymuszeń i powoduje kolizję, ewidentnie w tych dwoch przypadkach są to jezdnie jednopasmowe. Co zrobić w przypadku skrzyzowania z tego filmiku jeżeli na środku ustawią się dwa auta obok siebie i będą chciały jechać na wprost a widać że tam nie ma na to miejsca, kto tam ma komu ustąpić, kto ma pierwszeństwo? Nie zgadzam się z tłumaczeniem Pana z BRD. Co w przypadku niektórych zjazdów z tras szybkiego ruchu gdzie początek zjazdu jest szeroki na dwa auta a końcówka na jedno auto? Ile było przypadków że na takim szerokim pasie obok ciężarówki stanęła osobówka "bo jest to nieoznaczony pas ruchu" i kierowca ciężarówki mając osobówkę w martwym polu przycisnął ją do krawężnika wykonując manewr skrętu. Myślenie nie boli tak szerokie pojedyńcze pasy są wyznaczane tam gdzie mają prawo i jeżdżą ciężarówki i autobusy i są to mimo ich szerokości pojedyńcze pasy ruchu nie jakieś "nieoznaczone" pasy ruchu.

15 dni temu
naruciakk
naruciakk

@Wojciech Wiencelewski No ale to są dwa pasy ruchu, tylko, że niewyznaczone. Pasy ruchu wyznaczone są, że to tak określę, ściślejsze, ale nie oznacza to, że pasy nieoznaczone nie istnieją. Zaś zajmowanie dwóch pasów ruchu na takich nawrotkach to właśnie życzliwość – więcej się zmieści i każdy szybciej dojedzie do celu, bez dodatkowej infrastruktury, a po prostu dzięki wykorzystaniu istniejącej.

15 dni temu
Wojciech Wiencelewski
Wojciech Wiencelewski

@naruciakk Zgadza się to co piszesz ale taka interpretacja jak na tej zawrotce że jak się zmieszczą dwa auta obok siebie to są dwa pasy a jak nie to jest jeden prowadzi do nadinterpretacji w innych sytuacjach. Kultura jazdy i życzliwość między nami kierowcami najwięcej nam da. Jeżeli dojdziemy w końcu do tego że nie jesteśmy sami na drodze i będziemy myśleli o innych użytkownikach dróg to będzie nam się lepiej jeździć.

15 dni temu
naruciakk
naruciakk

Zakaz jazdy dwoma pasami dotyczy pasów wyznaczonych: „Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.”

15 dni temu
Grzegorz Szura
Grzegorz Szura

Na tej nawrotce zmieszczą się 3 auta, dlaczego więc to nie są 3 niewyznaczone pasy ruchu?

15 dni temu
Kornik Drukarz
Kornik Drukarz

Skąd wogole taki pomysł tego piszącego list ??? Jeśli inne przepisy też tak dobrze zna to strach się z nim spotkać na drodze 😁😁😁

15 dni temu
Grzegorz Stachura
Grzegorz Stachura

Niechlujstwo to tutaj jest w wykonaniu zarządcy drogi, widać że jest miejsce do wyznaczenia 2 pasów, ponadto można spokojnie poprowadzić linie prowadzące i problem by się rozwiązał. Wśród kierowców są barany, jak w każdym stadzie znajdzie się czarniejsza owca od reszty ale zarządca powinien być przykładem a nie jest. Czyżby efekt załatwiania pracy rodzinnie i na stołku siedzi osoba która się do tej funkcji kompletnie nie nadaje? EDIT do opinii że się nie da wymalować, to proszę nakleić kocie oczka zamiast pasów, one nie są znakiem drogowym a doskonale wygrodzą dwa niby pasy :-)

15 dni temu
marcin zecki
marcin zecki

W dzisiejszych czasach myślenie o innych nie jest to jest WSTYT.Ja jestem najwazniejszy

15 dni temu
Stan Turski
Stan Turski

Ja widze bardzo proste rozwiazanie tego "problemu",wystarczy oznaczyc pasy ruch ,tak aby samochod przy lewej krawedzi skrecal na lewy pas,a drugi samochod przy prawej krawedzi skrecal na srodkowy pas.Wystarczyloby troche bialej farby .Bez malowanych polkolistych linii przerywanych dajemy kierowcom duza dowolnosc.Przejedzcie do mojego kraju to zobaczycie jak to pracuje.

15 dni temu
Wojciech Gąsiorowski
Wojciech Gąsiorowski

Proszę przywrócić, poprzednią - kultową czołówkę programu!!!

16 dni temu
Павел Мат
Павел Мат

A ja ich rozumiem, lepiej się ustawić na środku tak aby żaden samochód nie znalazł się obok, wtedy lepiej się włączyć do ruchu bo mamy do wyboru lewy czy prawy pas w zależności od natężenia pojazdów.

16 dni temu
Павел Мат
Павел Мат

@Maciej Walaszczyk masz racje, ale świat jest dziwny i tacy jak ja albo jeszcze gorsi je mają.

9 dni temu
Maciej Walaszczyk
Maciej Walaszczyk

@Павел Мат I dlatego nie powinieneś mieć prawa jazdy.

9 dni temu
Павел Мат
Павел Мат

@Michał Skotniczny ale mnie nie obchodzą inni.

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Павел Мат przeczytaj przepisy jeszcze raz. Nie wjeżdżasz na drogę główną, zawracasz=ustępujesz pierwszeństwa wszystkim. Niekorzystne dla innych kierowców jest to że stoisz na środku i blokujesz tych, którzy mogliby się prawidłowo ustawić na lewym lub prawym niewyznaczonym pasie, oraz tych co są z tyłu i nie mogą pojechać na wprost bo na zawrotce jest tylko 2 mistrzów a mogłoby się zmieścić 4-5 pojazdów. Zawracanie nie jest uprzywilejowanym manewrem, Tobie nie ma być łatwiej. Jeśli to dla Ciebie jest niekorzystne, albo nie potrafisz sobie poradzić to jedź autobusem.

11 dni temu
Павел Мат
Павел Мат

@Justyna Biber czepiasz się słówek, wiadomo, że chodzi o to, że trzeba z tej zakrętki wjechać na drogę główną a więc ustąpić pierwszeństwa tym po prawej. Jak sobie stanę po środku, to nikt mi nie przeszkadza i sobie mogę wjechać na lewy albo na prawy pas w zależności od sytuacji, a tak to jestem zmuszony pojechać na pas który wcześniej wybrałem co jest dla mnie niekorzystne jak i dla innych kierowców którzy tak robią.

15 dni temu
Wielki Zderzacz Andronów
Wielki Zderzacz Andronów

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jaki jest sens robienia dwóch pasów na tej zawrotce - obojętnie czy wyznaczone czy niewyznaczone? Jeżeli staną na zawrotce dwa samochody obok siebie, to ten z prawej zasłania widok temu z lewej. Może jeszcze nie w przypadku dwóch osobówek, ale jeśli z prawej będzie bus, to kaplica. Wtedy trzeba czekać aż bus zacznie skręcać i da nam "osłonę". Właśnie dlatego najpewniej wielu kierowców na tej zawrotce w pełni świadomie ustawia sie na prawym jej pasie, żeby nie mieć zasłoniętego widoku. W tym akurat miejscu sytuację ratuje uprzejmość kierowców jadących Alejami i spowolnienie ze względu na skrzyżowanie, które jest blisko. Co do niewyznaczonych pasów ruchu - Pan Dworak wszedł w rolę adwokata diabła. Aktualnie nie ma żadnego powodu aby utrzymywać niewyznaczone pasy ruchu. Albo nie malujemy pasów i przyjmujemy, że jest jeden pas ruchu albo poszerzamy o metr jezdnię, malujemy pasy i są dwa pasy ruchu, bez żadnych wątpliwości, interpretacji czy się zmieszczą dwa dwuślady czy się nie zmieszczą. Nie może być dobrze, jeśli wymaga się od kierowców domyślania, czy organizator ruchu zaplanował tam jeden czy dwa pasy. Po to jest farba i znaki pionowe aby był porządek.

16 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Wielki Zderzacz Andronów pisałem o tym też powyżej

11 dni temu
Wielki Zderzacz Andronów
Wielki Zderzacz Andronów

@Michał Skotniczny Wszystko wiadomo jasne, itp. itd. tylko że pkt 3. jak na tej zawrotce po twojej prawej stanie bus, czy inny gabarytowy pojazd, to gwarantuję, że będziesz czekał aż on ruszy pierwszy - wtedy przyciemniane szyby już nie mają nic do rzeczy.

11 dni temu
Kurtka Wodna
Kurtka Wodna

@Michał Skotniczny koledze chodziło o taki pas do skrętu, z którego już nie da się jechać na w wprost

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Wielki Zderzacz Andronów po co, skoro wiadomo że w lewo skręcamy z lewego pasa, zasady ogólne. Jak dołożyć? W sensie zrobić trzeci pas? :)

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

1. po to żeby zmieściło się tam około 2x więcej pojazdów. 2. jeśli ktoś ma problem z wyjechaniem z prawego/lewego pasa to powinien poruszać się pieszo. 3. dlatego przyciemniane szyby powinny być zakazane. 4. po to jest mózg, aby był porządek, nie potrzeba farby a znaków Ci u nas dostatek :)

11 dni temu
Vicente Reszka
Vicente Reszka

Mozna pomalowac pas i problem z glowy

16 dni temu
Polski Trucker
Polski Trucker

No właśnie nie można... posłuchaj jeszcze raz uważnie dlaczego, bo w filmie było to tłumaczone.

15 dni temu
A P-C
A P-C

4:41 patrzcie co robi skuterzysta 4:55 "Zaraz wracam"

16 dni temu
ventriculus100
ventriculus100

Przecież to jest tak samo, jak na drodze jednokierunkowej. Bardzo często nie ma na niej wyznaczonych pasów ruchu. Ale czy to znaczy, że ich nie ma? I potem właśnie tacy jak na filmie, skręcają w lewo od prawego krawężnika🤦‍♂️

16 dni temu
mieciuTK
mieciuTK

Interpretacja przepisów tak jak jest aktualnie potrzebne, kocham takich kierowców. Szeroka droga ale jeden pas, to potrafią ci co wolniej jechać bliżej prawej strony a ci co się spieszą to bliżej środka. Wtedy jest ok, ale tu trzeba pomyśleć i to już boli.

16 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

Dokładnie. Albo interpretacja na swoje potrzeby. Albo tłumaczenie braku umiejętności/wiedzy argumentami z du...y że coś tam cośtam to przecież byłoby bezpieczniej. Byłoby bezpieczniej jakbyśmy wszyscy byli dobrze wyedukowani (i dobvrze sprawdzeni), myśleli i szanowali innych.

11 dni temu
Dawid Hochaus
Dawid Hochaus

A może paski malować? Będzie wszystko jasne.

16 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

Jakoś linie ciągłe są malowane a mało kto ich przestrzega. Nawet jeśli 2 pasy są oznaczone to i tak wielu nie używa kierunkowskazów przy ich zmianie. To nie jest argument. A może by tak zacząć używać mózgu a nie tylko pedału przyśpieszenia i środkowego palca :)

11 dni temu
Justyna Biber
Justyna Biber

Nie ma tam miejsca na pasy wyznaczone.

15 dni temu
pawel miszczyk
pawel miszczyk

Nowa czołówka- fajnie 🙂

16 dni temu
Andrzej Ziemskov
Andrzej Ziemskov

Ale wiesz dlaczego blokuje dwa pasy, bo po prawej stronie nic nie widać kiedy skręcam w lewo lewym pasem, a nie mogę ufać kierowcę z prawa który skręca.

16 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

To niech idzie do okulisty ale wcześniej odda prawko. Idąc tym tokiem rozumowania: nie umiem się włączyć z podporządkowanej to wymuszę pierwszeństwo? Nie lubię czerwonego to przejadę jak najszybciej?

11 dni temu
nacik1984
nacik1984

Poruszamy się pojazdem jak najbliżej prawej strony drogi, co w sytuacji kolizji z pojazdem z lewej strony na wirtualnym dodatkowym pasie ( pas nie określony oznakowaniem -ani poziomym- ani pionowym), bez względu na zajmowany pas. Uważam ze jadąc prawa strona jadę poprawnie a pojazd z lewej wymusza i wpycha się . Rozważając zasadę dodatkowego pasa....jeżeli zmieści się więcej pojazdów to tworzą się dodatkowe wirtualne pasy ( 5 motocyklistów) ?

16 dni temu
Maciej Barnaś
Maciej Barnaś

Obejrzyj jeszcze raz - niewyznaczony pas jest wtedy, gdy mieści się na nim pojazd wielośladowy, motocykl takim nie jest.

15 dni temu
Belormoroth
Belormoroth

To nie sa pasy wirtualne tylko niewyznaczone. Wirtualnych nie ma w kodeksie niewyznaczone sa. "co w sytuacji kolizji z pojazdem z lewej strony na wirtualnym dodatkowym pasie" Jezeli skreciles z prawego pasa na lewy i doszlo do kolizji z "wirualnym lewym pasem" to jestes winny kolizji bo wymusiles pierwszenstwo.

16 dni temu
Piotr Kaczyński
Piotr Kaczyński

Tylko będzie "taka szerokość', kiedy jeden kierowca powie, że jest jeden pas, a drugi, że są dwa.

16 dni temu
Maciej Burzyński
Maciej Burzyński

A jak się ma teoria Pana Marka, o niewyznaczonych pasach ruchu, do przepisu nakazującego jazdę możliwie blisko prawej krawędzi jezdni (bądź lewej krawędzi przy skręcaniu w lewo z drogi jednokierunkowej, jaką zdaje się jest zawrotka) ?

16 dni temu
Justyna Biber
Justyna Biber

@Wielki Zderzacz Andronów przeczytałem - właśnie ten zwrot "jeśli przyjąć" sprawił, że także zostałeś adresatem mojego postu. Co tu jest do przyjmowania? Jakie tu masz wątpliwości, jak na filie widać, że miejsce jest aż nadto - a skręcić można tylko w jednym kierunku. Więc nad czym tu gdybać?

15 dni temu
Wielki Zderzacz Andronów
Wielki Zderzacz Andronów

@Justyna Biber A przeczytałaś mój wpis dokładnie? "Oczywiście jeśli przyjąć, że na tej zawrotce są dwa pasy ruchu a służą wyłącznie do skrętu w lewo to wymóg ustawienia do lewej krawędzi jezdni nie obowiązuje".

15 dni temu
Justyna Biber
Justyna Biber

@Belormoroth " pieprzysz bzdury. Art 22. 1. polecam poczytac." - głąbiku i baranku jednocześnie. Art. 22 kończy się tylko na ustępie 1? Wkleiłem ci ustęp 3, żebyś już się męczyć - czego w nim nie rozumiesz? Zmęczyło cię czytanie całego artykułu? Przeproś lepiej baranku nie potrafiący czytać. Już nie wspomnę, że wskazany przez ciebie ustęp 1stabnowi tylko o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. TYLKO TYLE. Więc jeszcze raz pacanie zapytam - o co ci chodzi z tym ustępem 1 i czego nie rozumiesz w ustępie 3?

15 dni temu
Belormoroth
Belormoroth

@Justyna Biber pieprzysz bzdury. Art 22. 1. polecam poczytac.

15 dni temu
Justyna Biber
Justyna Biber

Widzę, że tu kilku miszczuff się wykazało nieznajomością podstaw przepisów: Maciej Burzyński: "bądź lewej krawędzi przy skręcaniu w lewo z drogi jednokierunkowej, jaką zdaje się jest zawrotka" Amief Tataka: "Przy lewej krawędzi do jazdy na pas lewy a przy prawej na pas prawy." Belormoroth: "Skrecajac w lewo jestes zobowiazany ustawic sie przy lewej krawedzi jezdn" - ten jest dobry ZOBOWIĄZANY hahaha Wielki Zderzacz Andronów: " zatem przy skręcaniu z niej w lewo obowiązuje ustawienie do lewej krawędzi jezdni" kolejny Dzieci - jak wyście czytali ustawę PoRD i zdali egzamin (o ile macie prawo jazdy)? Kto Wam takich głupot nagadał, że w sytuacji na filmiku na przecince trzeba zając lewy pas ruchu? A ustęp 3 artykułu 22 już nie obowiązuje???? czy wam umknął i się głupio mądrzycie? Art. 22 3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, (...) jeżeli dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku. Nie dziękujcie - zawsze miło kogoś czegoś nowego nauczyć. Pozdrawiam miszczuf

15 dni temu
Instructor Luke
Instructor Luke

To są bolty i ubery. Mylisz przewozy osób z taksówkami.

16 dni temu
MrPowiem
MrPowiem

Narysować linie na jezdni i będzie po problemie

16 dni temu
KobraWarrior
KobraWarrior

Dziękuję za film ☺️

16 dni temu
adam jachna
adam jachna

W mojej miescinie tak jest na skrzyzowaniu ze na lewym ustawiaja sie do jazdy na wprost i w lewo a na prawym wiadomo w prawo bo pojawia sie strzalka przed zmiana swiatel. Tyle lat to dziala wszyscy sobie chwala kolizji nie odnotowano. Jak sie chce to mozna a nawet trzeba bo pojazdow przybywa a nie ubywa.

16 dni temu
Michał Godlewski
Michał Godlewski

Nie jestem zwolennikiem ustawiania się w dwóch rzędach na takich nawrotowych jak ta pokazana na początku programu, bo jeden kierowca drugiemu zasłania widoczność i jeden drugiemu kierowcy blokuje ruch bo teoretycznie powinno zająć lewy pas ruchu a dwoma samochodami równocześnie nie da się tego zrobić. Warto dodać, że są sytuacje, że ciężarówki nie mieszczą się na wyznaczonym pasie ruchu i mogą wtedy zajmować dwa pasy ruchu.

16 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Michał Godlewski przy pewnej liczbie samochodów to zakorkuje się całe miasto. Czyli jak nie widać to lepiej nie skręcać. Najlepszym wyjściem to jeździć tylko na wprost. A jeszcze lepszym tylko na wprost i tylko cudzym autem/autobusem, a najlepiej nie jeżdżąc wcale bo wtedy spalanie paliwa wynosi zero (też złotych).

11 dni temu
Justyna Biber
Justyna Biber

"bo teoretycznie powinno się zająć lewy pas ruchu"... twoje teoretyczne obowiązki nie mają podstaw w przepisach - zapraszam do odświeżenia treści art. 22 ust. 3 Art. 22 3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, (...) jeżeli dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

15 dni temu
Michał Godlewski
Michał Godlewski

@Ford Anglia Przy pewnej liczbie samochodów to i tak i tak powstanie ten ogon wystający na pas ruchu. Samochody mające widoczność będą czekały aż prawy pas się zwolni a skręcający na lewy nie będą mieli przez to widoczności więc nie skręca. Powstaje patowa sytuacja. Najlepszym wyjściem jest jechać tak aby nie musieć tam zawracać, bo więcej paliwa wypali się stojąc w tym korku niż go objeżdżając.

15 dni temu
Wielki Zderzacz Andronów
Wielki Zderzacz Andronów

Przed chwilą napisałem podobny komentarz. Takie ustawianie się to problem zasłaniania widoczności przez pojazd, który ustawi się po prawej. Na filmie były wyłącznie osobówki. Ciekaw jestem co się dzieje jak po prawej stanie bus - póki on nie ruszy, to ci z lewej sa blokowani.

16 dni temu
Ford Anglia
Ford Anglia

Ale tu nie ma co być zwolennikiem, tylko tak należy robić. Upłynnia to ruch. Było to doskonale widać na filmie, że wystający ogon z samochodów blokuje Aleje, a jakby samochody były w 2 rzędach tego problemu by nie było. O ciężarówkach i tym, że się nie mieszczą Pan Marek mówi w drugiej części programu.

16 dni temu
jojoro
jojoro

Skoro dla ciężarówek jest tam jeden pas ruchu bo dwie się nie mieszczą, a dla osobówek dwa pasy bo się zmieszczą, to czy dla motocyklistów są tam trzy niewyznaczone pasy ruchu, a dla rowerów cztery lub pięć? Tylu rowerzystów powinno się tam zmieścić.

16 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Andrzej Poradzisz skoro się nie mieszczą tzn ze nie ma. W tym momencie, tak to rozumiem, bo jak wjadą Maluchy i się mieszczą to są dwa pasy. I to musiało chodzić ustawodawcy. Jeśli się zmieścicie we dwóch to są dwa pasy, jak nie to jest jeden. Czyli spoko przepis bo umożliwia różne wersje w zależności od okoliczności, jest mega uniwersalny

11 dni temu
Andrzej Poradzisz
Andrzej Poradzisz

@Michał Skotniczny Bardziej mam na myśli fakt pasów nie wyznaczonych. Jeśli 2 ciezarowki sie tam nie mieszcza, nie powinno byc 2 pasow. to jakby powiedziec ze skoro 3 tico przejada po drodze bez pasow, to znaczy ze sa 3 pasy.

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Andrzej Poradzisz są dwa wyjścia: albo zakazać jazdy ciężarówkom, albo nie jeździć wcale, wtedy nie dochodzi do zasłaniania. Tak samo można powiedzieć o wyprzedzaniu: zakazać wyprzedzania i problem z brakiem widoczności przy wyprzedzaniu z głowy

11 dni temu
Andrzej Poradzisz
Andrzej Poradzisz

@adam jachna Ok, ale autobusy i ciezarowki sa wielosladowe, a dwie sie nie zmieszcza. Tam powinien byc jeden pas i koniec, nie ma problemu z zaslanianiem

14 dni temu
Adam Łuczak
Adam Łuczak

@jojoro Ale co ma umknąć? Jeden z podstawowych przepisów? Przecież to jest nawet jedno z pytań egzaminacyjnych.

15 dni temu
Radosław Głębicki
Radosław Głębicki

Nie można tak jeździć, a 3:30 chyba, że... I wszystko w temacie.

16 dni temu
michał go
michał go

To tak jak ze zjeżdżaniem z ronda z wewnętrznego pasa. Nie można ale jak się upewnisz że nikomu nie zajedziesz drogi to możesz. A teraz dodatek zjeżdżając z ronda mogę wiechać na lewy pas skręcając w prawo ale już w tej sytuacji nie mogę wiechać na prawy z lewego, bo mósiał bym prawy kierunkowskaz włączyć...

16 dni temu
Gepard KR
Gepard KR

8:50 Skoro się "nie da" pomalować 2 pasów ruchu bo jest za wąsko i nie zmieszczą się tam dwie ciężarówki to... NALEŻY POSZERZYĆ TO MIEJSCE ABY SIĘ MIEŚCIŁY, ALBO NIE KOMBINOWAĆ I TRAKTOWAĆ TO JAKO JEDEN !!! Takie właśnie udziwnianie i robienie innym dobrze "na siłę" prowadzi do nieporozumień na drodze, czego skutkiem są kolizje. Jak nie ma na tyle miejsca by poszerzyć to należy zwęzić i zrobić jeden, albo zmienić durne przepisy - by można było wyjątkowo w takich miejscach tworzyć oznaczone pasy ruchu węższe niż minimalna wartość 2,5m. P.S. Dwie ciężarówki w większości takich miejsc i tak by się nie zmieściły nawet gdyby pas ruchu miał tam 3m, nie wspominając o dwóch ciężarówkach z naczepą (TIR) lub dwóch autobusach przegubowych - obok siebie !!!

16 dni temu
Maciej Barnaś
Maciej Barnaś

Poszerzyć, budować, wydawać pieniądze!!!!!!111 1) Taki remont trzeba zaplanować, więc przez co najmniej kilka lat obecna organizacja ruchu będzie obowiązywać. Zwłaszcza że Aleje Trzech Wieszczów są obecnie wpisane na listę zabytków. 2) Taki remont kosztuje - są zdecydowanie bardziej potrzebne inwestycje w mieście niż poszerzenie nawrotek. 3) Jeśli robimy remont i powodujemy z tego powodu korki, to fajnie byłoby mieć z tego jakieś korzyści po remoncie, a nie nawrotkę szerszą o 1 metr. 4) W perspektywie wieloletniej być może będzie budowany tramwaj na pasie zieleni na Alejach, więc rozkopywanie tego dwa razy nie ma sensu. 5) To jest ścisłe centrum Krakowa, TIR-y stanowią tam naprawdę nikły procent ruchu. 6) Autobusy przegubowe mają to do siebie, że ich trasa jest zaplanowana i organizator komunikacji z pewnością stara się unikać sytuacji, w których taki autobus musiałby zawracać.

15 dni temu
Wojciech Lebda
Wojciech Lebda

I niestety taką filozofię o niewyznaczonych pasach ruchu, na jezdniach, na których nie ma oznaczeń poziomych, stosują ci, którzy wyprzedzają na tzw. trzeciego. Skoro mieszczą się 3 pojazdy, to znaczy są trzy pasy ruchu.

16 dni temu
Mariusz D.
Mariusz D.

Poznałem ten program niedawno i nadrabiam zaległości oglądając archiwalne odcinki. Dzisiaj sobie uświadomiłem jak dużo się dzieki niemu podszkoliłem, jak wiele realnych sytuacji na drodze poznałem dzięki Wam. Pasuje mi ten format programu, ale pomyślałem, że możnaby zrobić dla internetu dłuższy odcinek, albo jakąś serię, której temat nie wyczerpie się w 10 minut. Rzucam pomysł, bo program uważam za tak wartosciowy, iż możnaby wykorzystać jego potencjał. A internauci coraz chętniej przyjmują dłuższe filmy. A może jakiś live? Q&A w mediach społecznościowy, albo inna tego typu "akcja"? Rzucam pomysł i jestem pierwszy chętny ✋. Serdecznie pozdrawiam prowadzących, twórców i wszytkich oglądających!

16 dni temu
du_gi
du_gi

4:49 Nawet jak by się zepsuł i chciano by go zepchnąć, to by zawisł na tym "chodniku". :) Swoją drogą, nie raz są krawężniki tak ostre i wysokie że ciężko na niego wyjechać osobówką. I piszę tu o wyznaczonych miejscach parkingowych. "Komu to potrzebne?"

16 dni temu
Thomas Baduro
Thomas Baduro

taksowkarze mysla ze sa najlepsi a tu figa oni olewaja przepisy i bluzgaja na innych kierowcow

16 dni temu
Wojciech Swoboda
Wojciech Swoboda

Racja tylko patrząc też z drugiej strony to powinno być to wyznaczone i wymalowane

17 dni temu
Leszek Styrcula
Leszek Styrcula

To gdzie jest problem, aby Pan mądrala poprosił zarząd dróg o namalowanie tan linii???????? I jeszcze Pan mądrala niech policzy ile tam przejeżdża autobusów i ciężarówek? A ile samochodow osobowych? Czy nie byłoby większą korzyścią dla organizacji ruchu namalować tam linii?

17 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

Szczególnie ciągłych, których nikt z pewnością nie będzie przekraczał.

11 dni temu
Wielki Zderzacz Andronów
Wielki Zderzacz Andronów

Problem jest taki, że szerokość wyznaczonego pasa ruchu regulują przepisy. Pas ruchu wyznaczony na prostym odcinku jezdni nie może mieć mniej niż 250 cm, przy czym na drogach o obniżonej prędkości np. w strefie zamieszkania może mieć 200 cm. No i tu jest cały problem dlaczego nie wyznaczają dwóch pasów ruchu - jezdna po prostu jest za wąska. A tak można zawsze wciskać kit, że są dwa niewyznaczone pasy ruchu bo dwa seicento staną obok siebie.

16 dni temu
Jarek Bruszczyński
Jarek Bruszczyński

Pozdro.

17 dni temu
Wschood
Wschood

Dla mnie nieoznaczone pasy ruchu to relikt PRL-u gdzie był deficyt białej farby żeby pomalować trochę pasków, a przede wszystkim nieudolne projektowanie na zasadzie pieprzniemy sobie drogę o nie wiadomo jakiej szerokości, raz się zmieszczą dwa Tico a raz jedno BMW X5. I tak właśnie wygląda jazda nieoznaczonymi pasami. Raz się zmieścisz raz nie.

17 dni temu
luka00
luka00

Mam dokładnie taką samą refleksję. To nie ma sensu, to tylko tworzy bałagan na drogach. Jak mają być dwa pasy, to wystarczy je pomalować i wszystkim będzie łatwiej.

17 dni temu
Paweł T
Paweł T

Za zjazdami z autostrad często są bardzo szerokie pasy ruchu (np zjazd z A4 na zakopiankę, kierunek Zakopane), czy w związku z tym mogą tam jechać samochody obok siebie?

17 dni temu
Paweł T
Paweł T

@Maciej Barnaś Zgadzam się. Czasem jednak zjazdy takie się korkują i "wystają" na autostradę. Teoretycznie można by ustawić sie obok siebie i skrócić zator.

15 dni temu
Maciej Barnaś
Maciej Barnaś

Ale na filmie mamy sytuację w centrum miasta, gdzie te auta stoją, albo poruszają się z minimalną prędkością. A na zjeździe z autostrady, przy prędkościach 40-80 takie coś byłoby niebezpieczne.

15 dni temu
erykko1
erykko1

Panie Marku, zapraszam do Lublina. Tutaj normą jest jeżdżenie dwoma pasami ruchu w przypadku niewyznaczonych pasów ruchu. Dramat. Do tego zajmowanie np. lewego pasa, gdy prawy kończy się za kilkaset metrów. Przez to wiele samochodów nie mieści się na rondzie, gdy mamy duży ruch.

17 dni temu
Łukasz B
Łukasz B

Kiedy Beata przestanie się bać Marka i będzie to jakoś normalnie kręcone a nie że ona gada do kamery a Marek z auta odpowiada tydzień później ? :-) Lepiej by to wyglądało jak by stali razem w miejscu o którym jest mowa i tłumaczyli pokazując odrazu co i jak...

17 dni temu
Łukasz B
Łukasz B

@Alicja nowak gromadzić ? Dwie osoby ? 😂

16 dni temu
Alicja nowak
Alicja nowak

Taki format. Czasem są razem. Teraz z powodu wirusa starają się ich nie gromadzić

16 dni temu
Lolek
Lolek

Wszystko się da. Mozna domalowac pas i bez problemu by było dla tych co nie widzą

17 dni temu
mati mati
mati mati

@Damian Wojdat kierowca powinien znać kodeks i wtedy nie musi się zastanawiać, bo wystarczy że spojrzy i wie. Ani razu się nie zastanawiałem czy jest pas. Jak się mieszczę to jest. Może i jest wiele takich miejsc, ale to znaczy że są błędnie oznakowane albo jednak się mieszczą dwa pojazdy. Mowa tu o nich w linii prostej, a nie na zakręcie jak naczepa zachodzi. Tu nawet w linii prostej by się nie zmieściły dwa większe.

17 dni temu
Damian Wojdat
Damian Wojdat

@mati mati Są miejsca, gdzie takie pojazdy i tak się nie mieszczą a linie są. Pierwsze z brzegu to niektóre ronda. Albo jest pas albo go nie ma. Kierowca nie powinien się zastanawiać, czy tam jest pas, czy go nie ma.

17 dni temu
mati mati
mati mati

No nie można, bo na wyznaczonym pasie musi się zmieścić każdy pojazd, np TIR/autobus, a tu się nie zmieści

17 dni temu
Casimir
Casimir

Przejazd przez przecinkę jest trochę podobny do ruchu po rondzie. W odcinku o rondach nie dopuszczaliście zjazdu z wewnętrznego pasa ronda na wewnetrzny pas drogi odchodzacej. Tutaj w analogicznej sytuacji nie ma przeciwskazań.

17 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

Jazda po łuku jest trochę podobna do skrętu na skrzyżowaniu. Więc nie używajmy kierunkowskazów. Jazda w prawo na skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem jest trochę podobna do jazdy na wprost, obrocie i znowu jazdy na wprost, dlatego nie dawajmy kierunkowskazu bo pojazdy nie wykonują obrotów. I tak dalej...

11 dni temu
Nawmar
Nawmar

Proszę się nie pogrążać, naprawdę:-)

17 dni temu
paswoord1
paswoord1

Gdyby policja egzekwowała łamanie przepisów zawartych w kodeksie drogowym (wszyscy którzy korzystają z dróg publicznych obowiązują się przestrzegać zawartych w nim przepisów) i pisała mandaty (za każde przewinienie, nawet najdrobniejsze) to szybko kultura i umiejętności wróciła by na polskie drogi

17 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@TheYouDejmien over

11 dni temu
TheYouDejmien
TheYouDejmien

@Michał Skotniczny Z mojej strony nie mam już nic do dodania. Powiedziałem wszystko. Szerokości.

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@TheYouDejmien istnieją inne źródła nie wymagające czytania ze zrozumieniem, ogarnianie zdań podwójnie i więcej złożonych. Ale istnieją niektórzy rozumieją też te "skomplikowane" zapisy.

11 dni temu
TheYouDejmien
TheYouDejmien

@Michał Skotniczny Czyli ponownie potwierdzasz, że mało kto czyta te przepisy A MIMO TO jeżdżą poprawnie. Czyli jak? Zgodnie z nimi skoro ich nie znają, czy po prostu grzecznie, sensownie itd? To drugie. A zatem żeby zaszło to drugie, niepotrzebne jest w obecnym kształcie to pierwsze. Dziękuję za Twoją sensowną wypowiedź. Myślimy tak samo tylko inaczej ubierasz to w słowa.

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@TheYouDejmien nie musisz znać prawa dokładnie żeby je stosować. Ile procent kierowców czy w ogóle użytkowników dróg przeczytało ustawę PoRD? Osobiście nie znam nikogo takiego. Ale mam dużo znajomych którzy są dobrymi kierowcami. Jakim cudem skoro przepisy sa sformułowane do... niczego? Jakim cudem się nauczyli? Bo im się chciało i chcą jeździć prawidłowo (a niekoniecznie każdy z nich jest wybitnie inteligentny).Tyle w temacie.

11 dni temu
Radosław Buchta
Radosław Buchta

4:03 "Dopuszczam takie zachowanie ..." A ja naiwnie myślałem, że to ustawa Prawo o ruchu drogowym określa, jak prawidłowo poruszać się po drogach. A to pan Marek decyduje... :)

17 dni temu
Julian Nawałka
Julian Nawałka

apeluję o robienie odcinków w godzinach bliżej szczytu

17 dni temu
Julian Nawałka
Julian Nawałka

😂 dobre 😂 ale fakty są takie, że w ruchu, w którym nagrywane są odcinki, to ja też z palcem w [...] sobie poradził mnie interesuje, czy Pan Marek utrzymałby wszystkie swoje tezy w najgorszych godzinach (też nie szczytu, gdy jest beton, więc ludzie się puszczają, bo i tak stoją, tylko tych gdzie ruch jest najgęstszy, ale jeszcze jadący)...

16 dni temu
du_gi
du_gi

Odcinek by wtedy trwał 1,5h i padały by przekleństwa ;)

16 dni temu
Radosław Głębicki
Radosław Głębicki

Niewyznaczone pasy ruchu są jak prawo które można interpretować. To samo zło. Namalować linie i po problemie.

17 dni temu
TheYouDejmien
TheYouDejmien

@Michał Skotniczny Dziękuje że właśnie przyznałeś mi rację, iż przepisy są na tyle nieczytelne, że żeby się ich nauczyć trzeba czytać kolorowe opracowania zamiast same przepisy. Dalsza dyskusja nie ma sensu skoro potwierdzasz moje słowa.

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@TheYouDejmien po to są opracowania i kolorowe książeczki z obrazkami do kursu prawa jazdy żeby nie musieć czytać ustaw. Do tego wystarczy obejrzeć parę takich odcinków, przerobić trochę testów na prawko i nie wierzę że ktoś przeciętnie ogarnięty może mieć problemy ze zrozumieniem przepisów.

11 dni temu
TheYouDejmien
TheYouDejmien

@Marek Kamiński Pisałem o tym wyżej w innym komentarzu/wątku pod tym filmem.

14 dni temu
Marek Kamiński
Marek Kamiński

@TheYouDejmien Skoro twierdzisz, że "Jest szereg przepisów, znaków, wyjątków w przepisach ruchu drogowego które można zmienić, scalić, uprościć", to pewnie masz na myśli jakieś konkretnie zapisy. Możesz je przytoczyć?

15 dni temu
TheYouDejmien
TheYouDejmien

@Marek Kamiński Bardzo ładnie sformułowałeś swoją wypowiedź i na pierwszy rzut oka można by rzec "no jasne a jakżeby inaczej". To jednak byłoby nadużycie. Otóż nie opowiadam się za "równaniem w dół" do debila. Debila trzeba eliminować. Należy jednak dostosować prawo i jego przejrzystość do możliwości poznawczych średniaka intelektualnego. Osoby ze znacznym deficytem tegoż, zapewne nadal będą mieć problemy z rozeznaniem i ich już niestety trzeba eliminować. Osoby o wyższych możliwościach i tak nie odczują dużej różnicy. Druga kwestia to rodzaj prawa. Czym innym są przepisy ruchu drogowego, definiujące to jak masz się przemieszczać żeby nie wejść/wjechać w drugą osobę, a czym innym prawo karne, które określa czy wolno Ci zabić drugą osobę. W pewnych obszarach życia możemy się pokusić o daleko idące uproszczenia prawa bez szkody dla drugiego człowieka, a z zyskiem w postaci czytelności prawa, a co za tym idzie łatwości w egzekwowaniu i zysku w postaci szacunku do prawa. Konkludując. Jest szereg przepisów, znaków, wyjątków w przepisach ruchu drogowego które można zmienić, scalić, uprościć bez szkody dla kogokolwiek.

15 dni temu
L
L

Proszę zadbać o zdrowie psychiczne oglądających i przed kamerą występować bez ka gań ca (szmaty na twarzy) tak jak pan Marek!

17 dni temu
GeminiKastor
GeminiKastor

Ostatnio pan jadąc szeroką drogą jednokierunkową zajechał mi drogę ledwo wychowałem ... zwrócił mi uwagę czy nie widzę kierunkowskazów no ręce opadają

17 dni temu
Piotr
Piotr

A najlepsze są tłumaczenia przy kolizjach "no przecież miałem kierunkowskaz"

17 dni temu
D0 PIECA
D0 PIECA

Ten program powinni pokazywać o 19:30 zamiast wiadomości.

17 dni temu
Amief Tataka
Amief Tataka

Kolejny ważny i potrzebny odcinek, ale obawiam się, że tylko mandaty mogą coś zmienić.

17 dni temu
L L
L L

Kierowcy sa leniwi oraz sa egoistami. Mowiac delikatnie maja "w nosie" innych uzytkownikow ruchu. Brawo za pomysl z dwoma pasami!

17 dni temu
Ryszard Ryszard
Ryszard Ryszard

Jechałem wczoraj aleją Krasińskiego od kina Kijów do Jubilata lewym pasem w godzinie szczytu. Dojeżdżając do przełączki zwolniłem, żeby wpuścić pierwszego ze stojących na 2 pasach obok siebie z ponad 6 samochodów. Ten na prawym, (bliżej mnie) zaczął wjeżdżać, ale alejami sunęły cały czas szybko samochody. I tak staliśmy sobie pół minuty. To jest realizacja przedstawionej w programie zasady, żeby z prawego jechać na prawy. Tylko co wtedy gdy się nie da? Proszę kręcić programy w szczycie a nie jak jest prawie pusto.

17 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

I tu dochodzimy do najważniejszej kwestii. Uprzejmość i myślenie o innych. Ja w tych miejscach zawsze patrzę ilu jest oczekujących, ilu jedzie za mną (zapaliło się czerwone na wcześniejszym skrzyżowaniu, więc ci z z przełączki będą mogli się wkleić) i co robią pojazdy na sąsiednim pasie, żeby właśnie nie pojechać jak burak bo mi się śpieszy. Każdemu się śpieszy.

11 dni temu
du_gi
du_gi

@DjSzuli Widać tą uprzejmość w 2:51. Renault. :)

16 dni temu
DjSzuli
DjSzuli

no to liczysz na uprzejmość kierowców, proste.

17 dni temu
Don Matteo
Don Matteo

Arogancja, gdyż jak sie ustawi tak jak Pan to kierowca po lewej stronie nic nie widzi tylko Pana i kiedy ma wyjechać? Czeka aż się Panu zwolni prawy pas a lewy ciągle wolny i stoimy wszyscy

17 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

Jak ten na prawym ma przyciemniane szyby to zgoda, ale tak bywa w miejskiej dźungli. Łatwiej jeździć po wioskach

11 dni temu
czary mary
czary mary

Przecież światła awaryjne sa lekiem na wszystko. Na jakimś filmiku widziałem jak zwrócono uwagę kierowcy ze parkuje na zakazie a on odpowiedział ze przecież ma włączone światła awaryjne

17 dni temu
Maciej Czechowski
Maciej Czechowski

7:10 zmora polskich dróg i chodników - osoby na rowerach.

17 dni temu
Maciej Czechowski
Maciej Czechowski

​@Michał Skotniczny problem w tym, że osoba na hulajnodze czy deskorolce, to nadal pieszy, a rowerzysta jadący na rowerze, nim nie jest.

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

Zmora polskich dróg (i chodników) - Polacy. Nie ważne czy na hulajnogach, deskorolkach czy na czworaka.

11 dni temu
Roman
Roman

Takie mówienie, ze trzeba wymalować pasy ruchu..nie wiele by pewnie to dało bo sa miejsca gdzie są wymalowane a i tak są "kierowcy " ignoranci..wiedzący lepiej

17 dni temu
Michał
Michał

Przecież wystarczy namalować linię i po problemie. Nie oczekujmy od narodu takiej inteligencji.

17 dni temu
Michał
Michał

@Piotr zdaje sobie sprawę że przepisowe 2,5 m to zbyt wiele by się tam zmieściły dwa pasy. Jednak biorąc pod uwagę ilość błędów, sprzeczności i nielogiczności oznakowań polskich dróg, takie niezgodne z prawem wytyczone pasy mogłyby przynieść więcej dobrego niż złego. Podobnie rzecz się dzieje w miejscach gdzie wymagamy by kierowca domyślił się kto ma pierwszeństwo (sytuacje np na osiedlach, samochód z twojej prawej ma znak ustąp pierwszenstwa, ty nie masz żadnego znaku i by się upewnić kto ma pierwszeństwo szukasz znaku ustąp dla tych z prawej strony) , wystarczy czasem dodatkowy znak pionowy lub poziomy i już sprawa będzie jasna. Im mniej miejsca na domysły tym lepiej.

17 dni temu
Piotr
Piotr

Nie można 8:37.

17 dni temu
Łukasz Bień
Łukasz Bień

Wielu nie potrafi się pilnować linii prowadzących na większych skrzyżowaniach, to czego my chcemy...

17 dni temu
Janusz Płodzień
Janusz Płodzień

ale w większości przypadków przepisy wykonawcze - rozporządzenia dotyczące oznakowania poziomego nie pozwalają na dowolność

17 dni temu
push3kpro
push3kpro

Blokujemy się, bo jeden drugiemu widok zasłania. Dla mnie to oczywiste, dla prowadzącego i wielu innych nie.

17 dni temu
push3kpro
push3kpro

@Michał Skotniczny W jeździe chodzi o dojeździe punktu a do punktu b, a nie w pokazaniu, że jest się zajebistym.

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

Jak ktoś się boi prawidłowo ustawić bo się boi że nie będzie widział to lepiej niech zostanie w domu.

11 dni temu
Azazel
Azazel

841 odcinek....że też Wam się chce. Zrozumcie drodzy autorzy tracicie czas. Przeciętny polski kierowca to niereformowalny dzban ogarniający tylko jazdę na wprost. I to raczej latem a nie zimą.

17 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Michał może zamiast kolejnego odcinka i ustalania przepisów o ruchu drogowym pozwolić jeździć każdemu jak ma ochotę? Będzie łatwiej, nie trzeba się uczyć, zdawać, zapamiętywać, doszkalać, przypominać sobie (np. oglądając takie niepotrzebne nikomu programy)?

11 dni temu
Piotr
Piotr

@outlying Dokładnie. Jak tu oczekiwać poprawy i minimum myślenia na drodze skoro nawet obejrzenie w całości krótkiego filmu, który chce się skomentować przerasta niektórych.

17 dni temu
outlying
outlying

@Michał proponuję zacząć oglądać odcinki do końca

17 dni temu
Michał
Michał

Zamiast kolejnego odcinka może lepiej domalować tam linie i po problemie.

17 dni temu
outlying
outlying

Oj nie, lata takiej pracy doprowadziły w Krakowie np. do lepszej jazdy na suwak zanim jeszcze przepisy zaczęły tego wymagać, to nie jest praca na 3 miesiące, to jest praca właśnie na lata aby dotrzeć do odpowiedniej liczby kierowców, lokalny program telewizyjny stał się kanałem na YouTube, a teraz ludzie z całej Polski komentują, a Pan Marek zaczyna jeździć nie tylko po Krakowie ale po innych miastach w Małopolsce.

17 dni temu
Starszy Brat
Starszy Brat

Już kiedyś był odcinek o niewyznaczonych pasach ruchu. Jest to problem ogólnopolski dlatego go nie zlikwidujemy. Za dużo jest osób przyjezdnych oraz nowych mieszkańców w Krakowie.

17 dni temu
Starszy Brat
Starszy Brat

@Piotr Występują, tylko jestem wyzywany od Buraka po Cwaniaka a zwłaszcza jak na ulicy jedno kierunkowej skręcając w lewo od lewej krawędzi jezdni.

16 dni temu
Piotr
Piotr

Niewyznaczone pasy ruchu występują w całej Polsce.

17 dni temu
Jakub Jania
Jakub Jania

Ogólnie zasada jest zrozumiała na skrzyżowaniach i przełączkach a czy w sytuacjach jak poniżej też mają zastosowanie ? 1. Kiedy droga na wprost jest szeroka i zmieszczą się dwa samochody(w jednym kierunku) to też są dwa niewyznaczone pasy ruchu i mogą sobie tak jechać koło siebie ? 2. Sytuacja jak powyżej tylko droga zaczyna się zwężać(bez oznakowania, bo tak naprawdę był jeden pas ruchu a tylko wcześniej mieściły się dwa pojazdy bo jezdnia była szeroka) wtedy który pas się kończy prawy czy lewy ? Kto ma pierwszeństwo ?

17 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Łukasz Bień i o to mi chodziło wcześniej, tu ktoś mi podał art. 22 ale odpowiadam ze nie dotyczy on przypadku z dwoma pasami.

11 dni temu
Łukasz Bień
Łukasz Bień

@Michał Skotniczny Dobrze, ale chodzi o przypadek, gdy dwa pasy zwężają się do środka w jeden.

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Łukasz Bień ten przepis dotyczy kiedy 2 pojazdy chcą wjechać równocześnie na środkowy(e) pas(y): "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony." Na ten pas ruchu = ten pas na ktory chcemy wjechać, czyli ten po naszej prawej, na który chce wjechać pojazd będący na kolejnym, po prawej stronie pasie.

11 dni temu
Łukasz Bień
Łukasz Bień

@Michał Skotniczny Skoro zakładamy, że dwa pasy łączą się w jeden, to pierwszeństwo ma wjeżdżający z prawej strony zgodnie z ogólną zasadą przy zmianie pasów (bodaj z art. 22 Kodeksu drogowego).

11 dni temu
Michał Skotniczny
Michał Skotniczny

@Johnny English proszę o przepis dlaczego prawy pas ma zawsze kontunuację

11 dni temu
M G-K
M G-K

A nie latwiej byloby tak po prostu oznaczyc niewyznaczone pasy ruchu? Ile juz bylo odcinkow "Jedz bezpiecznie" o niewyznaczonych pasach ruchu przy Alejach, ile korkow przez te pasy powstalo na alejach? Przeciez ten problem ciagnie sie od przynajmniej kilkunastu lat. A to wszystko daloby sie lata temu przy pomocy kilkunastu litrow farby i dwoch godziny pracy ekipy drogowcow.

17 dni temu
Janusz Płodzień
Janusz Płodzień

w większości przypadków przepisy wykonawcze - rozporządzenia dotyczące oznakowania poziomego nie pozwalają na dowolność

17 dni temu
Witold Szczypel
Witold Szczypel

@Kacper dokładnie jak piszesz. Warto się zastanowić nim cos się napisze, a jak nie to obejrzeć odcinek do końca. Przecież wiadomo ze autobusy też tam mogą zawracać jakby znaczyć wszystkie pasy to chyba zawracać mogliby za Krakowem

17 dni temu
Kacper
Kacper

Wystarczyło zobaczyć film do końca

17 dni temu
Interesting Things
Interesting Things

Czy ten peugeot mogl tak skrecic w lewo? Chyba tak skoro jego pas nie nakazuje jazdy na wprost

17 dni temu
Maciej Czechowski
Maciej Czechowski

@Interesting Things tak jak Piotr napisał - tu są dwa pasy i oba do skrętu w lewo.

17 dni temu
Piotr
Piotr

@Interesting Things Nie jest wątpliwa, bo tam jest możliwość jazdy tylko w jednym kierunku.

17 dni temu
Interesting Things
Interesting Things

@Maciej Czechowski no to sytuacja z 0:42 tez jest watpliwa jesli chodzi o ustawianie sie do skretu w dwoch pasach

17 dni temu
Maciej Czechowski
Maciej Czechowski

Zastosowanie ma tu chyba jednak ten przepis: Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo; 2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.

17 dni temu
mistgras321
mistgras321

Pan Marek ma racje. Polaki które się na wszystkim znają jak zawsze maja problem. Z reszta widać po ilości zdarzeń na drogach. Polska w czołówce. Za granica nie maja problemu z takimi niewydzielonymi pasami ruchu i ruch odbywa się płynnie. Ale w Polsce zawsze coś nie pasi i każdy chce tworzyć swoje przepisy i jeździć po swojemu.

17 dni temu
Mistrz Miksu
Mistrz Miksu

Pas ruchu - jedna z pierwszych regółek na karcie rowerowej....

17 dni temu
outlying
outlying

Odważnie, bo to jak rowerzyści jeżdżą woła o pomstę do nieba, jazda po chodnikach, przejazdy przez przejścia dla pieszych, brak sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy, brak odpowiedniego oświetlenia po zmierzchu

17 dni temu
Tadek Rafał
Tadek Rafał

Instruktorzy zamiast uczyć idiotyzmów jak lewy kierunek przed rondem , niech lepiej wezmą się za takie rzeczy !

17 dni temu
Marek Słoneczny
Marek Słoneczny

Trochę farby + namalowane strzałki nie wspominając o pasie włączającym zamiast trawnika rozwiązuje temat i po problemie.

17 dni temu
Łukasz Bień
Łukasz Bień

@Marek Słoneczny Miałem na myśli linie bez uszczknięcia zieleni.

16 dni temu
Marek Słoneczny
Marek Słoneczny

@Łukasz Bień Jak się nie chce to się nie da. Infrastruktura na alejach z przed kilkudziesięciu lat a samochodów więcej 10x. Jeden metr trawnika mniej i po problemie tutaj wskazanym.

16 dni temu
Łukasz Bień
Łukasz Bień

W 8:42 najprostsze wyjaśnienie, dlaczego jednak tak się nie da.

17 dni temu
Karol K
Karol K

Zwykli Janusze pouczają eksperta ds ruchu drogowego. No zabawne

17 dni temu
Jędrula 1966
Jędrula 1966

Jak wynika z ustawy pas ruchu ma wystarczac dla jednego ciagu pojazow WIELOSLADOWYCH! A nie osobowych co to oznacza? ze szerokosc tego pasa powinna zapewniac bezpieczne poruszanie sie po nim nawet ciezarowek typu TIR,wiec jezeli mowimy o jezdni dwupasmowej to te dwa pojazdy powinny przejezdzac obok siebie bez zadnych problemow to wynika z ustawy i teraz na poddtawie tej ustawy minister okresla min szerokosci pasow ruchu od 2,5 m na drogach dojazdowych do 3,75 na autosyradach poza ter. Zabudowanym. Czy teraz rozjasnilo to co niektorym niedowiarkom i takim co powoluja sie na paragrafy tylko czytac ze zrozumieniem to juz nie bardzo potrafia

17 dni temu
kwaite09
kwaite09

Osobowy nie jest wielośladowy przypadkiem?

16 dni temu
Marcin Rogacki
Marcin Rogacki

Napisz jeszcze raz to samo, tylko po polsku. Może wtedy ktoś to przeczyta.

17 dni temu
riesling
riesling

Właśnie o tym jest mowa w tym programie. Musiałeś sobie to przepisać żeby zapamiętać?

17 dni temu
Mokotowianin
Mokotowianin

Niewyznaczony pas ruchu? A co to jest? (ironia) to jest czarna magia dla wielu kierowców...

17 dni temu
Mokotowianin
Mokotowianin

@Piotr lub dostali z darów dla powodzian...

17 dni temu
Piotr
Piotr

chyba dla tych co prawko w chipsach znaleźli

17 dni temu
Janisz
Janisz

Tego mnie uczono blisko 50 lat temu, do egzaminu na kartę rowerową. Na skrzyżowaniu Bulwarowa z aleją Solidarności. Ale katopisoludki nigdy tega nie pojmą.

17 dni temu
Maciej Turski
Maciej Turski

10000% agree!

17 dni temu
PiotrS
PiotrS

Głupota i brak znajomości przepisów u kierowców jest porażająca.

17 dni temu
Leszek
Leszek

Wielu kierowców i chyba wszyscy kurierzy są przekonani, że jak włączą awaryjne, to mogą zaparkować w najbardziej absurdalnym miejscu.

17 dni temu
Grucha_96
Grucha_96

No kurierzy niestety często nie mają innego wyjścia. Przez to też policja przymyka na ich "wybryki" oko. Ale rzeczywiście zdaża się, że stawaja w niebezpiecznym miejscu co powinno być potępiane. Ale tak jak wspomniałem niekiedy nie mają wyjścia i chcąc nie chcąc muszą stanąć niezgodnie z prawem.

16 dni temu
homopoeticus1
homopoeticus1

Panie, jake dwa pasy ruchu? PANIE, ja robiłem prawo jazdy w 68, to co będziesz mnie pan uczył. ;)

17 dni temu
Lolek
Lolek

W 68r to prawajazdy byly za money i nawet do samochodu sie nie wsiadało

17 dni temu
Najdos
Najdos

Problem jest też w tym, że nigdzie nie jest napisane, że po skręcie z lewego pasa należy zająć lewy pas, a z lewego lewy. To jest umowna zasada, ale jak ktoś komuś zajedzie drogę to nie wiadomo czyja wina. Dlatego w wielu przypadkach maluje się linie prowadzące.

17 dni temu
Kaziu Lte
Kaziu Lte

3:20 tak ciężko jest wymalować linie i problem znika. Przy czym żeby od razu nie pojawiały się tam 2 pasy z ulicy wjazdowej, bo zaczną skręcać w lewo z prawego pasa... Trzeba zrobić żeby pas wewnętrzny się rozpoczynał od pasu zieleni, a zewnętrzny płynie z głównej jezdni szedł 🙂

17 dni temu
Katarzyna Nowak
Katarzyna Nowak

Nie można wymalować. Tam jest miejsce na jedno duże auto typu autobus i ciężarówka, albo dwa mniejsze- osobowe. Jeżeli przejedzie ciężarówka to by zajęła dwa pasy, a tego zabraniają przepisy.

14 dni temu
Kaziu Lte
Kaziu Lte

@Konrad K tylko 2 ciężarówki nie wjadą w jednym czasie, bo pas najazdowy jest z 1 pasa 😅

15 dni temu
Konrad K
Konrad K

Było to omawiane ostatnio, czasami nie można malować dwóch pasów ruchu bo jeśli wjadą dwie ciężarówki to się nie zmieszczą i robi się problem. Więc w niektórych miejsach nie maluje się tych linii co nie zmienia faktu że możemy mieć dwa niewyznaczone pasy ruchu jeśli mieszczą się dwa wielośladowe pojazdy :)

17 dni temu
Przemysław Piórkowski
Przemysław Piórkowski

Aby wymalować linie należy poszerzyć przecinkę, ponieważ jest minimalna szerokość jaka pas musi spełnić aby być wydzielonym pasem ruchu.

17 dni temu
Patryk Czak
Patryk Czak

Podjeżdżam do gościa stojącego na awaryjnych, z dobrą wolą pomocy, otwieram szybkę: - pomóc? Coś się stało? - nie, żona tylko do sklepu skoczyła ...

17 dni temu
em_ ha
em_ ha

Zupełnie jak autoalarm - tyle fałszywych, że nikogo nie obchodzi auto z włączonym.

8 dni temu
Paweł Krzysztof Kołodziej
Paweł Krzysztof Kołodziej

A potem się dziwią że ludzie się nie interesują gdy rzeczywiście potrzebna pomoc

17 dni temu
OMEN (◉_◉)
OMEN (◉_◉)

Jak widać mózg znacznie częściej ulega awarii niż stary samochód. O czymś to świadczy niestety.

17 dni temu
Rupercik85
Rupercik85

90% kierowców nawet nie wie czym są niewyznaczone pasy ruchu

17 dni temu
OMEN (◉_◉)
OMEN (◉_◉)

@Cz3koladowyPotwoR Dla mnie to zbyt liberalna definicja. Tak samo jak nie każdy posiadacz penisa jest mężczyzną, tak nie każdy posiadacz prawa jazdy jest kierowcą.

17 dni temu
Cz3koladowyPotwoR
Cz3koladowyPotwoR

@OMEN (◉_◉) kierowca to osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem przecież XD

17 dni temu
OMEN (◉_◉)
OMEN (◉_◉)

90% nie kierowców a posiadaczy prawa jazdy. To jest diametralna różnica.

17 dni temu
Piotr Pilinko
Piotr Pilinko

To tylko świadczy o jakości systemu szkolenia i egzaminowania w Polsce.

17 dni temu
06mateusz12
06mateusz12

panie Zbyszek lepiej pan oddaj prawo jazdy pan Zbyszek jeździ zielonyn passatem B5 widać go tam na alejach

17 dni temu
Mirek Chabura
Mirek Chabura

Przepraszam mam samochód do naprawy gdzie polecacie by pojechać w krakowie , na jakie skrzyżowanie w miarę szybko (złapać jakiegoś Janka) na ubezpieczenie .

17 dni temu
pucekosw
pucekosw

Popatrz pod marketami. Często nie ma znaków w alejkach parkingowych, a regułę prawej strony Polacy porzucają zaraz po egzaminie, więc próbuj :D

16 dni temu
Piotr
Piotr

Mateczne - następny odcinek

17 dni temu
Roman
Roman

Trzeba oglądnąć kilka odcinków wstecz i coś sobie wybrać ewentualnie rzucić monetą 😂

17 dni temu

Kolejny

C63 AMG PP KLEEMANN K3 COLD START

00:26

C63 AMG PP KLEEMANN K3 COLD START

BIGMIKEC63

wyświetleń 20K

Kiedy i dlaczego DUBAJ UPADNIE?

15:47

Kiedy i dlaczego DUBAJ UPADNIE?

Bez Sensu

wyświetleń 265K

ten Stan

3:46

ten Stan

sanah - Topic

wyświetleń 149K

Jedź bezpiecznie odc. 827 (jak nie skręcać w lewo)

10:17

Jedź bezpiecznie odc. 827 (jak nie skręcać w lewo)

Jedź bezpiecznie HD TVP

wyświetleń 205K

Jedź bezpiecznie odc. 826 (jak prawidłowo przejechać przez "rondo")

10:17

Jedź bezpiecznie odc. 840 (nietypowe "rondo" w Olkuszu)

10:17

Jedź bezpiecznie odc. 840 (nietypowe "rondo" w Olkuszu)

Jedź bezpiecznie HD TVP

wyświetleń 45K

Jedź bezpiecznie odc. 800 (nieświadoma zmiana pasa ruchu)

10:17

Jedź bezpiecznie odc. 800 (nieświadoma zmiana pasa ruchu)

Jedź bezpiecznie HD TVP

wyświetleń 173K

Alternatywy 4, odc. 8 - Wesele

55:51

Alternatywy 4, odc. 8 - Wesele

TOYLEX

wyświetleń 253K

Jedź bezpiecznie odc. 805 (Na przejściach - niestety...)

10:17

Jedź bezpiecznie odc. 805 (Na przejściach - niestety...)

Jedź bezpiecznie HD TVP

wyświetleń 61K

Kiedy i dlaczego DUBAJ UPADNIE?

15:47

Kiedy i dlaczego DUBAJ UPADNIE?

Bez Sensu

wyświetleń 265K

ten Stan

3:46

ten Stan

sanah - Topic

wyświetleń 149K

OIO - Amerykańskie Teledyski

3:22

OIO - Amerykańskie Teledyski

2020

wyświetleń 2,6M

Kiedy i dlaczego DUBAJ UPADNIE?

15:47

Kiedy i dlaczego DUBAJ UPADNIE?

Bez Sensu

wyświetleń 265K

Janusz zmienił system płacenia pracownikom! [Złomowisko PL]

2:17

Daria Zawiałow - Żółta Taksówka (Official Audio)

4:09